Co robi architekt adaptacyjny i ile kosztuje?

Współpraca z architektem adaptacyjnym

Zakup działki to  inwestycja, która przybliża nas do realizacji marzenia o własnym domu. Jednak po podpisaniu aktu notarialnego przychodzi czas na konkretne działania. W tym artykule przedstawiamy, jakie etapy przygotowawcze do złożenia dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę (PnB) oraz jak przebiegały kolejne etapy przygotowań naszej działki rolnej do budowy domu.

1. Przygotowanie dokumentów do pozwolenia na budowę

Pierwszym krokiem po zakupie działki jest zebranie dokumentów, które są wymagane do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Jednym z najważniejszych jest mapa do celów projektowych, którą musi przygotować geodeta. Musimy w tym przypadku zatrudnić geodetę, który wytyczy granice działki oraz przygotuje mapę do celów projektowych. W naszym przypadku czekaliśmy na geodetę około miesiąc plus kolejne 3 tygodnie na wydanie mapy.

2. Poszukiwanie architekta adaptacyjnego

W kolejnym kroku należy zająć się poszukiwaniem architekta, który pomoże w adaptacji projektu do warunków działki oraz zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Przeprowadziliśmy research i spotkaliśmy się z kilkoma architektami, aby wybrać najlepszego. W naszym przypadku zależało nam na osobie, która będzie z naszego powiatu – ułatwiona ścieżka składania dokumentów. Na osobie, która szuka rozwiązań jeśli pojawią się problemy. Zdecydowaliśmy się, że architekt za nas złoży dokumenty do PnB, czyli otrzyma pełnomocnictwa, po naszej stronie było tylko złożenie dokumentów do przyłącz energii elektrycznej, wody, załatwienie warunków zjazdu z drogi gminnej i informacji na temat ogrodzenia – to wszystko załatwiliśmy w gminie. 

3. Zakres prac architekta

Decyzja o pełnej obsłudze architekta przynosi wiele korzyści. Dzięki temu mogliśmy skupić się na innych aspektach budowy, nie tracąc czasu na skomplikowane procedury urzędowe. Architekt zajmie się dostosowaniem projektu do warunków działki, obliczeniem spadków do kanalizacji oraz zaprojektowaniem mediów (woda, prąd, ścieki). Współpraca z architektem to kluczowy krok w procesie budowy. Niestety w naszym przypadku czasochłonny – najpierw czekaliśmy aż po urlopie zajmą się naszą sprawą, później aż wyrysują wszytskie punkty, a następnie złożą dokumenty.

4. Spotkania i akceptacja projektu

Z naszym architektem widzieliśmy się dwa razy. Na początku współpracy i po otrzymaniu mapy do celów projektowych. Nie mieliśmy zmian w projekcie, ponieważ wszystkich zaplanowanych zmian dokonaliśmy wcześniej. Więcej info o zmianach tuatj https://samizbudujemy.pl/aktualizacja/zmiany-w-projekcie-758-g1-jakich-wyborow-dokonalismy/

Architekt przesłała nam wyrysowany dom, a dzięki temu, że dokładnie wiedzieliśmy w jakim miejscu ma stanąć, jak ma wyglądać wjazd, gdzie chcemy mieć przydomową oczyszczalnię to akceptacja projektu była bardzo szybka.

Podsumowanie

Proces przygotowań do budowy domu na nowo zakupionej działce wymaga przemyślenia wielu aspektów i podjęcia kluczowych decyzji. Od zatrudnienia geodety i architekta, przez przygotowanie dokumentów.

Chcesz dowiedzieć się ile do tej pory wydaliśmy na przygotowanie do SSO?
Daj znać w komentarzu!